RRSO – co to takiego?

Jeżeli chociaż raz korzystaliśmy z usług finansowych takich, jak kredyt czy pożyczka, z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem takim jak RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jej wartość zawsze znajduje się w umowie podpisywanej z instytucją, która udziela pożyczki, bez względu na to czy jest to bank czy parabank – jest to wymóg prawny.

Najprościej mówiąc, RRSO jest wartością obejmującą wszystkie koszty kredytu, a nie jedynie jego nominalne oprocentowanie. W tym sensie wskaźnik umożliwia na bardziej precyzyjne określenie całościowych kosztów kredytu.

W jaki sposób obliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki?

Oprocentowanie kredytu stanowi wyłącznie podstawowy koszt. Doliczyć do niego należy również prowizję płaconą bankowi lub instytucji pożyczkowej za przyznanie kredytu. W przypadku klasycznych banków, koszt stanowi również ubezpieczenie pożyczki. Im jest ona wyższa, tym więcej dodatkowych kosztów będziemy musieli ponieść. W przypadku kredytu hipotecznego będą nimi między innymi koszty wyceny określonej nieruchomości.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, warto dowiedzieć się w banku, co dokładnie wliczane jest do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich kosztów dowiemy się, jak dużo każdego roku będziemy musieli płacić za kredyt. W przypadku pożyczek oferowanych przez parabanki, sytuacja jest znacznie łatwiejsza, jako że w grę wchodzą mniejsze kwoty, a koszty stanowi wyłącznie jednorazowa prowizja i oprocentowanie. W związku z tym, klienci liczyć mogą na większą transparentność.

Co wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania mówi na temat pożyczki?

Jeśli chodzi o kredyty bankowe, wskaźnik RRSO może się okazać niezwykle przydatny, a dzięki niemu okazuje się, że niezbyt atrakcyjna oferta staje się dla potencjalnego klienta najkorzystniejsza. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku krótszych pożyczek, w szczególności chwilówek, gdzie okres spłaty wynosi przykładowo 1 miesiąc, a pożyczana suma jest relatywnie niska, a co za tym idzie – prowizja jest relatywnie wysoka. Wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania przyjmuje wówczas niezwykle wysokie wartości przekraczające niekiedy 1000 procent, co okazuje się niezbyt przydatne dla klienta. Co ciekawie RRSO znacząco rośnie razem z krótszym okresem spłaty pożyczki. Biorąc chwilówkę lub kredyt na niewielką kwotą, nie musimy przykładać większej wagi do opisywanego współczynnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *