Wolny zawód – wady i zalety

Podczas swojej drogi zawodowej często mamy chwile znudzenia lub zmęczenia pracą, niekiedy dochodzi nawet do załamania nerwowego i wypalenia zawodowego. Ten stan pojawia się szczególnie u osób pracujących na posadach, gdzie stres, presja czasu, trudny szef i nadmiar obowiązków to codzienność. Wtedy często przychodzi taka myśl, żeby to wszystko rzucić i zacząć działać na własną rękę. Można założyć firmę i zająć się handlem czy usługami albo zostać freelancerem lub, mając odpowiednie kwalifikacje, działać w ramach jednego z wolnych zawodów. Zanim jednak dojdzie do tej przełomowej decyzji warto rozpatrzyć wszystkie blaski i cienie takiej pracy.

Wolny zawód – co to takiego?

Teoretycznie brak jest jednej konkretnej definicji, która obejmowałaby całe zagadnienie. Wcześniej istniał w polskim prawodawstwie katalog wolnych zawodów, można tam było znaleźć adwokatów i innych członków palestry, zawody medyczne i okołomedyczne, architektów, tłumaczy, rzeczoznawców itd. Dziś można ten zbiór powiększyć o całą rzeszę freelancerów. To co na pewno wyróżnia i definiuje wolny zawód, to brak zatrudnienia na etacie. Przedstawiciele tej grupy zawodowej świadczą usługi w ramach prowadzonej działalności, ale niekoniecznie, bo częstą formą jest także umowa o dzieło. Z reguły jest to działanie na zlecenie, przy czym taki wolny strzelec musi czasami sam znajdować i zdobywać klienta.

Kto może uprawiać wolny zawód?

To zdecydowanie ścieżka zawodowa nie dla każdego, bowiem tu konieczna jest duża doza samodyscypliny. Dla wielu osób etat i podległość w pracy bywa koniecznością, ponieważ bez odgórnego zarządzania i narzuconego rytmu nie potrafią działać. Wolny strzelec sam sobie ustala rytm pracy, a im sprawniej będzie pracował tym więcej zarobi. Dlatego to zajęcie dla zdyscyplinowanych.

Ponadto wolny zawód mogą uprawiać osoby z odpowiednimi kompetencjami, dyplomami i uprawnieniami, ale też z wiedzą i umiejętnościami zawodowymi na poziomie, który pozwoli dobrze wykonać oferowaną usługę. Działając na własną rękę trzeba być po prostu fachowcem w swojej dziedzinie, bo działa się w pojedynkę i w osobiście odpowiada za jakość. Tu nie ma działu złożonego z kilku osób, podziału zadań i rozmytej odpowiedzialności.

Zalety i wady  wolnego zawodu

Wszystko to, czego nie mamy na etacie. Sami możemy regulować sobie godziny pracy, sami sobie ją organizujemy. Takie uprawianie wolnego zawodu można teoretycznie dopasować np. do wychowywania małego dziecka lub opieki nad starszymi rodzicami. Wolny zawód pozwala na osobiste wybieranie zadań i zleceń, a odrzucanie mniej opłacalny lub zbyt trudnych. Można mieć głębokie poczucie samorealizacji i niezależności oraz niepodzielnej władzy nad swoim życiem zawodowym.

A teraz wady…Część z nich to wspomniane wcześniej zalety. Ten brak ram godzinowych wykonywanej pracy może mieć też ciemne oblicze. Na etacie pracujemy w określonych godzinach i za określoną stawkę. Wolny zawód to szansa na większe dochody, ale zwykle przy większym nakładzie czasu. I często dochodzi do tego, że to właśnie w kancelarii prawnej, biurze projektowym, gabinecie lekarskim czy pracowni grafika komputerowego światło pali się do późnych godzin wieczornych. Bo duży projekt, ważna sprawa bogatego klienta, niekończąca się kolejka pacjentów itp. Często niestety wolny zawód to bilet w jedną stronę, albo dajesz radę albo klientów ubywa.

Wadą może też być nieregularny dochód, który pojawia się od zlecenia do zlecenia i nierzetelni klienci płacący z dużym opóźnieniem. Wolny strzelec nie może też liczyć na pracownicze przywileje, musi też zadbać składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. No ale cóż, taka jest cena wolności zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *