Pożyczki pod zastaw – co to takiego?

Nie każda osoba może sobie pozwolić na kredyt w banku. Wówczas, sporo z nich sięga po oferty instytucji pozabankowych. Często znaleźć można tam pożyczki pod zastaw. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są pożyczki pod zastaw?

Pożyczki pod zastaw opierają się na ograniczonym prawie rzeczowym. Strony podpisują umowę, a negocjacjom warunków towarzyszyć mogą tutaj dodatkowe pytania odnośnie tego, na jaki cel pożyczamy pieniądze i jaka kwota nas interesuje. Pożyczkodawca pod uwagę bierze tutaj szereg różnych czynników takich, jak na przykład nasza obecna sytuacja finansowa czy historia kredytowa.

Co może stanowić zabezpieczenie pożyczki?

Zabezpieczeniem w tym przypadku może być zarówno ruchomość, jak i nieruchomość o różnym charakterze (od mieszkania, przez samochód, aż po sprzęt RTV i AGD czy srebro lub złoto). Wysokość pożyczki jest wówczas uzależniona od ich wartości. Całkowita suma, jaką możemy uzyskać nie może przekraczać wartości zastawu. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż o wysokości osiągalnej dla nas kwoty często decydują szczegóły dotyczące naszego zabezpieczenia takie, jak metraż mieszkania czy rocznik samochodu.

Kluczowa kwestia – analiza budżetu

Sporą zaletą pożyczek pod zastaw są mniej skomplikowane procedury niż ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych. Fakt, iż mamy szansę na uzyskanie sporej kwoty pieniędzy, nie zwalnia nas z troski o własne interesy. Bardzo łatwo jest przesadzić z wysokością naszej pożyczki, w związku z czym, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować nasz budżet pod kątem możliwości jej późniejszego spłacenia.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, a może kredyt hipoteczny?

Pożyczka pod zastaw może stanowić rozsądną alternatywę dla osób, które nie mogą albo nie chcą wziąć kredytu hipotecznego. Należy sobie tutaj jedynie zdawać sprawę z faktu, iż często towarzyszą im opłaty związane z prowizją oraz oprocentowaniem. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kredytu, taka pożyczka może być spłacana stopniowo, przez dłuższy okres czasu. Na czym polega różnica? Banki dokładniej analizują historię kredytową i mogą być mniej przychylne w stosunku do naszej aktualnej sytuacji finansowej.

Możliwe zagrożenia

Szukając ofert pożyczek pod zastaw, nigdy nie należy decydować się na usługi osób, które umieszczają swoje ogłoszenia na słupach w przestrzeni miejskiej lub w mediach społecznościowych. Nierzadko kryją się pod nimi nierzetelni pożyczkodawcy, którzy będą chcieli wyłudzić naszą własność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *