Jak nie przepłacać na zakupach?

Codzienne zakupy to prawdziwa zmora wielu Polaków. Niekiedy mogłoby się zdawać, że ceny idą w górę, a pensje stoją w miejscu. Bez względu na to, czy jest to prawda czy nie, weź sprawy w swoje ręce i dowiedz się, jak nie przepłacać na zakupach.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że spece od marketingu doskonale wiedzą co zrobić, żebyśmy na zakupy wydali więcej, niż jest to konieczne. Pozornie korzystne wielopaki, przepełnione cukrem słodycze i słone przekąski ustawione przy kasach, marketingowe produkty ustawione wprost na linii wzroku konsumenta, towary ułożone zgodnie ze ścisłymi wytycznymi, przemyślane ustawienie działów w sklepie, a do tego muzyka, minimalna ilość bądź całkowity brak okien i brak zegara to tylko niektóre działania marketingowe, które mają dyskretnie wpłynąć na nasze decyzje zakupowe. Na szczęście podczas każdej wizyty w sklepie nie musimy bezwiednie wpadać w pułapki, które tak skrzętnie zastawiają na nas spece od marketingu, bowiem istnieją proste sposoby na to, jak nie przepłacać na zakupach. Zobacz, jak to zrobić.
Zakupy – jak na nich nie przepłacać?

Zrób jadłospis

Dla wielu jadłospis jest czymś, czym nie warto zawracać sobie głowy. A szkoda, bowiem w wielu przypadkach okazuje się, że umiejętnie sporządzony plan posiłków jest podstawą udanych i satysfakcjonujących zakupów. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być jadłospis tygodniowy, w którym uwzględnimy wszystkie spożywane przez nas w ciągu dnia posiłki. Poza posiłkami, warto także zapisać składniki, których do przygotowania danego dania potrzebujemy. To z pewnością ułatwi nam dalsze działania i sprawi, że przepłacanie za zakupy i wyrzucanie jedzenia stanie się już tylko mglistym wspomnieniem.

Miej przy sobie listę zakupów

Kiedy dowiemy się, jak sporządzić jadłospis i będzie on już gotowy, pora przejść do dalszego działania. Następny krok to lista zakupów, którą powinniśmy napisać na podstawie stworzonego wcześniej jadłospisu. Kiedy wiemy, co będziemy jeść w danym tygodniu, lista zakupów nie powinna stanowić dla nas większego problemu. Mając przed sobą spis dań na dany tydzień wystarczy tylko zrobić listę potrzebnych do ich przyrządzenia składników. Kiedy to zrobimy, przejdźmy się po domu po to, aby zobaczyć czego w nim brakuje i co poza jedzeniem trzeba kupić.
Przed wyjściem do sklepu zjedz pożywny posiłek
Wiele osób decyduje się na zakupy przed śniadaniem lub przed obiadem. Jest to ogromny błąd, bowiem zakupy z pustym żołądkiem po prostu nie mogą skończyć się dobrze. Czując głód chętniej sięgamy po rzeczy, których nie planowaliśmy. Mowa tutaj głównie o słodyczach, słonych przekąskach i innych produktach, które w krótkim czasie i bez wysiłku mają zaspokoić nasz głód. Aby nie przepłacać na zakupach warto udać się na nie tuż po pożywnym i pełnowartościowym posiłku. Wówczas bez większego wysiłku będziemy omijać regały z produktami spożywczymi, których na naszej liście zakupów nie ma i być nie powinno.

Miej słuchawki na uszach

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak muzyka wpływa na to, jak zachowujemy się podczas zakupów. Nie bez powodu w sklepach z głośników płyną spokojne dźwięki. Mają one na celu uśpić naszą czujność i wprawić nas w lekki, wolny od zmartwień i praktycznego myślenia stan, w którym bardzo łatwo o takie decyzje zakupowe, których oczekują od nas spece od marketingu. Aby nie dać się omamić, na zakupy zawsze warto zabierać ze sobą słuchawki po to, aby słuchać takiej muzyki, jaką lubimy. Wówczas nie wpadniemy w zakupowy stan i zwiększymy prawdopodobieństwo, że ze sklepu nie wyjdziemy z pustym portfelem tylko z tym, po co tak naprawdę przyszliśmy.

Płać gotówką

Płacenie kartą jest nie tylko proste, ale także wygodne. Niestety ta metoda płatności często nie wywołuje w nas żadnych refleksji. Bezwiednie wyciągamy kartę i nie widzimy, ile pieniędzy ucieka nam z konta. Płacąc gotówką jest inaczej, na własne oczy dostrzegamy, jak bezpowrotnie wychodzi ona z naszego portfela. To nas zmusza do myślenia i analizy tego czy wszystkie kupione przez nas produkty faktycznie są potrzebne i czy pieniądze, które na nie wydaliśmy były tego warte. Kiedy tylko masz taką możliwość, schowaj kartę i płać gotówką.

Nie chodź bezwiednie po sklepie
Niektórzy mają tendencję do nagminnego oglądania produktów, których początkowo nie mieli zamiaru kupić. Tacy ludzie chodzą między sklepowymi regałami i patrzą, oglądają oraz rozglądają się tam, gdzie nie powinni. Postępując w ten sposób narażamy się na to, że znajdziemy i kupimy coś, co wydaje nam się bardzo potrzebne, a finalnie okaże się, że wcale potrzebne nie było. Trzymaj się listy zakupów i chodź tylko wokół regałów i półek, na których znajduje się produkt z twojej listy. Wszystkie inne omijaj szerokim łukiem.

Porównuj skład
Produkty renomowanych marek wcale nie muszą być lepsze od tych, które oferują mniej znane firmy. Nie patrz na opakowanie ani popularność danego produktu. Zanim coś kupisz, przeczytaj skład i porównaj go z innymi. Z pewnością będziesz zdziwiony, jak duża potrafi być różnica w cenie na tym samym produkcie oferowanym przez dwie zupełnie różne firmy. Czytając skład możesz nie tylko nie przepłacić, ale także stajesz się świadomym konsumentem, który poza ceną, zwraca uwagę na jakość tego, co wkłada do swojego koszyka. To z pewnością wpłynie nie tylko na stan twojego portfela, lecz także na twoje zdrowie, które jest bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *