Blog

Jak nie przepłacać na zakupach?

Codzienne zakupy to prawdziwa zmora wielu Polaków. Niekiedy mogłoby się zdawać, że ceny idą w górę, a pensje stoją w miejscu. Bez względu na to, czy jest to prawda czy nie, weź sprawy w swoje ręce i dowiedz się, jak nie przepłacać na zakupach.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że spece od marketingu doskonale wiedzą co zrobić, żebyśmy na zakupy wydali więcej, niż jest to konieczne. Pozornie korzystne wielopaki, przepełnione cukrem słodycze i słone przekąski ustawione przy kasach, marketingowe produkty ustawione wprost na linii wzroku konsumenta, towary ułożone zgodnie ze ścisłymi wytycznymi, przemyślane ustawienie działów w sklepie, a do tego muzyka, minimalna ilość bądź całkowity brak okien i brak zegara to tylko niektóre działania marketingowe, które mają dyskretnie wpłynąć na nasze decyzje zakupowe. Na szczęście podczas każdej wizyty w sklepie nie musimy bezwiednie wpadać w pułapki, które tak skrzętnie zastawiają na nas spece od marketingu, bowiem istnieją proste sposoby na to, jak nie przepłacać na zakupach. Zobacz, jak to zrobić.
Zakupy – jak na nich nie przepłacać?

Zrób jadłospis

Dla wielu jadłospis jest czymś, czym nie warto zawracać sobie głowy. A szkoda, bowiem w wielu przypadkach okazuje się, że umiejętnie sporządzony plan posiłków jest podstawą udanych i satysfakcjonujących zakupów. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być jadłospis tygodniowy, w którym uwzględnimy wszystkie spożywane przez nas w ciągu dnia posiłki. Poza posiłkami, warto także zapisać składniki, których do przygotowania danego dania potrzebujemy. To z pewnością ułatwi nam dalsze działania i sprawi, że przepłacanie za zakupy i wyrzucanie jedzenia stanie się już tylko mglistym wspomnieniem.

Miej przy sobie listę zakupów

Kiedy dowiemy się, jak sporządzić jadłospis i będzie on już gotowy, pora przejść do dalszego działania. Następny krok to lista zakupów, którą powinniśmy napisać na podstawie stworzonego wcześniej jadłospisu. Kiedy wiemy, co będziemy jeść w danym tygodniu, lista zakupów nie powinna stanowić dla nas większego problemu. Mając przed sobą spis dań na dany tydzień wystarczy tylko zrobić listę potrzebnych do ich przyrządzenia składników. Kiedy to zrobimy, przejdźmy się po domu po to, aby zobaczyć czego w nim brakuje i co poza jedzeniem trzeba kupić.
Przed wyjściem do sklepu zjedz pożywny posiłek
Wiele osób decyduje się na zakupy przed śniadaniem lub przed obiadem. Jest to ogromny błąd, bowiem zakupy z pustym żołądkiem po prostu nie mogą skończyć się dobrze. Czując głód chętniej sięgamy po rzeczy, których nie planowaliśmy. Mowa tutaj głównie o słodyczach, słonych przekąskach i innych produktach, które w krótkim czasie i bez wysiłku mają zaspokoić nasz głód. Aby nie przepłacać na zakupach warto udać się na nie tuż po pożywnym i pełnowartościowym posiłku. Wówczas bez większego wysiłku będziemy omijać regały z produktami spożywczymi, których na naszej liście zakupów nie ma i być nie powinno.

Miej słuchawki na uszach

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak muzyka wpływa na to, jak zachowujemy się podczas zakupów. Nie bez powodu w sklepach z głośników płyną spokojne dźwięki. Mają one na celu uśpić naszą czujność i wprawić nas w lekki, wolny od zmartwień i praktycznego myślenia stan, w którym bardzo łatwo o takie decyzje zakupowe, których oczekują od nas spece od marketingu. Aby nie dać się omamić, na zakupy zawsze warto zabierać ze sobą słuchawki po to, aby słuchać takiej muzyki, jaką lubimy. Wówczas nie wpadniemy w zakupowy stan i zwiększymy prawdopodobieństwo, że ze sklepu nie wyjdziemy z pustym portfelem tylko z tym, po co tak naprawdę przyszliśmy.

Płać gotówką

Płacenie kartą jest nie tylko proste, ale także wygodne. Niestety ta metoda płatności często nie wywołuje w nas żadnych refleksji. Bezwiednie wyciągamy kartę i nie widzimy, ile pieniędzy ucieka nam z konta. Płacąc gotówką jest inaczej, na własne oczy dostrzegamy, jak bezpowrotnie wychodzi ona z naszego portfela. To nas zmusza do myślenia i analizy tego czy wszystkie kupione przez nas produkty faktycznie są potrzebne i czy pieniądze, które na nie wydaliśmy były tego warte. Kiedy tylko masz taką możliwość, schowaj kartę i płać gotówką.

Nie chodź bezwiednie po sklepie
Niektórzy mają tendencję do nagminnego oglądania produktów, których początkowo nie mieli zamiaru kupić. Tacy ludzie chodzą między sklepowymi regałami i patrzą, oglądają oraz rozglądają się tam, gdzie nie powinni. Postępując w ten sposób narażamy się na to, że znajdziemy i kupimy coś, co wydaje nam się bardzo potrzebne, a finalnie okaże się, że wcale potrzebne nie było. Trzymaj się listy zakupów i chodź tylko wokół regałów i półek, na których znajduje się produkt z twojej listy. Wszystkie inne omijaj szerokim łukiem.

Porównuj skład
Produkty renomowanych marek wcale nie muszą być lepsze od tych, które oferują mniej znane firmy. Nie patrz na opakowanie ani popularność danego produktu. Zanim coś kupisz, przeczytaj skład i porównaj go z innymi. Z pewnością będziesz zdziwiony, jak duża potrafi być różnica w cenie na tym samym produkcie oferowanym przez dwie zupełnie różne firmy. Czytając skład możesz nie tylko nie przepłacić, ale także stajesz się świadomym konsumentem, który poza ceną, zwraca uwagę na jakość tego, co wkłada do swojego koszyka. To z pewnością wpłynie nie tylko na stan twojego portfela, lecz także na twoje zdrowie, które jest bezcenne.

Pożyczki pod zastaw – co to takiego?

Nie każda osoba może sobie pozwolić na kredyt w banku. Wówczas, sporo z nich sięga po oferty instytucji pozabankowych. Często znaleźć można tam pożyczki pod zastaw. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są pożyczki pod zastaw?

Pożyczki pod zastaw opierają się na ograniczonym prawie rzeczowym. Strony podpisują umowę, a negocjacjom warunków towarzyszyć mogą tutaj dodatkowe pytania odnośnie tego, na jaki cel pożyczamy pieniądze i jaka kwota nas interesuje. Pożyczkodawca pod uwagę bierze tutaj szereg różnych czynników takich, jak na przykład nasza obecna sytuacja finansowa czy historia kredytowa.

Co może stanowić zabezpieczenie pożyczki?

Zabezpieczeniem w tym przypadku może być zarówno ruchomość, jak i nieruchomość o różnym charakterze (od mieszkania, przez samochód, aż po sprzęt RTV i AGD czy srebro lub złoto). Wysokość pożyczki jest wówczas uzależniona od ich wartości. Całkowita suma, jaką możemy uzyskać nie może przekraczać wartości zastawu. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż o wysokości osiągalnej dla nas kwoty często decydują szczegóły dotyczące naszego zabezpieczenia takie, jak metraż mieszkania czy rocznik samochodu.

Kluczowa kwestia – analiza budżetu

Sporą zaletą pożyczek pod zastaw są mniej skomplikowane procedury niż ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych. Fakt, iż mamy szansę na uzyskanie sporej kwoty pieniędzy, nie zwalnia nas z troski o własne interesy. Bardzo łatwo jest przesadzić z wysokością naszej pożyczki, w związku z czym, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować nasz budżet pod kątem możliwości jej późniejszego spłacenia.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, a może kredyt hipoteczny?

Pożyczka pod zastaw może stanowić rozsądną alternatywę dla osób, które nie mogą albo nie chcą wziąć kredytu hipotecznego. Należy sobie tutaj jedynie zdawać sprawę z faktu, iż często towarzyszą im opłaty związane z prowizją oraz oprocentowaniem. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kredytu, taka pożyczka może być spłacana stopniowo, przez dłuższy okres czasu. Na czym polega różnica? Banki dokładniej analizują historię kredytową i mogą być mniej przychylne w stosunku do naszej aktualnej sytuacji finansowej.

Możliwe zagrożenia

Szukając ofert pożyczek pod zastaw, nigdy nie należy decydować się na usługi osób, które umieszczają swoje ogłoszenia na słupach w przestrzeni miejskiej lub w mediach społecznościowych. Nierzadko kryją się pod nimi nierzetelni pożyczkodawcy, którzy będą chcieli wyłudzić naszą własność.

Wolny zawód – wady i zalety

Podczas swojej drogi zawodowej często mamy chwile znudzenia lub zmęczenia pracą, niekiedy dochodzi nawet do załamania nerwowego i wypalenia zawodowego. Ten stan pojawia się szczególnie u osób pracujących na posadach, gdzie stres, presja czasu, trudny szef i nadmiar obowiązków to codzienność. Wtedy często przychodzi taka myśl, żeby to wszystko rzucić i zacząć działać na własną rękę. Można założyć firmę i zająć się handlem czy usługami albo zostać freelancerem lub, mając odpowiednie kwalifikacje, działać w ramach jednego z wolnych zawodów. Zanim jednak dojdzie do tej przełomowej decyzji warto rozpatrzyć wszystkie blaski i cienie takiej pracy.

Wolny zawód – co to takiego?

Teoretycznie brak jest jednej konkretnej definicji, która obejmowałaby całe zagadnienie. Wcześniej istniał w polskim prawodawstwie katalog wolnych zawodów, można tam było znaleźć adwokatów i innych członków palestry, zawody medyczne i okołomedyczne, architektów, tłumaczy, rzeczoznawców itd. Dziś można ten zbiór powiększyć o całą rzeszę freelancerów. To co na pewno wyróżnia i definiuje wolny zawód, to brak zatrudnienia na etacie. Przedstawiciele tej grupy zawodowej świadczą usługi w ramach prowadzonej działalności, ale niekoniecznie, bo częstą formą jest także umowa o dzieło. Z reguły jest to działanie na zlecenie, przy czym taki wolny strzelec musi czasami sam znajdować i zdobywać klienta.

Kto może uprawiać wolny zawód?

To zdecydowanie ścieżka zawodowa nie dla każdego, bowiem tu konieczna jest duża doza samodyscypliny. Dla wielu osób etat i podległość w pracy bywa koniecznością, ponieważ bez odgórnego zarządzania i narzuconego rytmu nie potrafią działać. Wolny strzelec sam sobie ustala rytm pracy, a im sprawniej będzie pracował tym więcej zarobi. Dlatego to zajęcie dla zdyscyplinowanych.

Ponadto wolny zawód mogą uprawiać osoby z odpowiednimi kompetencjami, dyplomami i uprawnieniami, ale też z wiedzą i umiejętnościami zawodowymi na poziomie, który pozwoli dobrze wykonać oferowaną usługę. Działając na własną rękę trzeba być po prostu fachowcem w swojej dziedzinie, bo działa się w pojedynkę i w osobiście odpowiada za jakość. Tu nie ma działu złożonego z kilku osób, podziału zadań i rozmytej odpowiedzialności.

Zalety i wady  wolnego zawodu

Wszystko to, czego nie mamy na etacie. Sami możemy regulować sobie godziny pracy, sami sobie ją organizujemy. Takie uprawianie wolnego zawodu można teoretycznie dopasować np. do wychowywania małego dziecka lub opieki nad starszymi rodzicami. Wolny zawód pozwala na osobiste wybieranie zadań i zleceń, a odrzucanie mniej opłacalny lub zbyt trudnych. Można mieć głębokie poczucie samorealizacji i niezależności oraz niepodzielnej władzy nad swoim życiem zawodowym.

A teraz wady…Część z nich to wspomniane wcześniej zalety. Ten brak ram godzinowych wykonywanej pracy może mieć też ciemne oblicze. Na etacie pracujemy w określonych godzinach i za określoną stawkę. Wolny zawód to szansa na większe dochody, ale zwykle przy większym nakładzie czasu. I często dochodzi do tego, że to właśnie w kancelarii prawnej, biurze projektowym, gabinecie lekarskim czy pracowni grafika komputerowego światło pali się do późnych godzin wieczornych. Bo duży projekt, ważna sprawa bogatego klienta, niekończąca się kolejka pacjentów itp. Często niestety wolny zawód to bilet w jedną stronę, albo dajesz radę albo klientów ubywa.

Wadą może też być nieregularny dochód, który pojawia się od zlecenia do zlecenia i nierzetelni klienci płacący z dużym opóźnieniem. Wolny strzelec nie może też liczyć na pracownicze przywileje, musi też zadbać składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. No ale cóż, taka jest cena wolności zawodowej.

RRSO – co to takiego?

Jeżeli chociaż raz korzystaliśmy z usług finansowych takich, jak kredyt czy pożyczka, z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem takim jak RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jej wartość zawsze znajduje się w umowie podpisywanej z instytucją, która udziela pożyczki, bez względu na to czy jest to bank czy parabank – jest to wymóg prawny.

Najprościej mówiąc, RRSO jest wartością obejmującą wszystkie koszty kredytu, a nie jedynie jego nominalne oprocentowanie. W tym sensie wskaźnik umożliwia na bardziej precyzyjne określenie całościowych kosztów kredytu.

W jaki sposób obliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki?

Oprocentowanie kredytu stanowi wyłącznie podstawowy koszt. Doliczyć do niego należy również prowizję płaconą bankowi lub instytucji pożyczkowej za przyznanie kredytu. W przypadku klasycznych banków, koszt stanowi również ubezpieczenie pożyczki. Im jest ona wyższa, tym więcej dodatkowych kosztów będziemy musieli ponieść. W przypadku kredytu hipotecznego będą nimi między innymi koszty wyceny określonej nieruchomości.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, warto dowiedzieć się w banku, co dokładnie wliczane jest do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich kosztów dowiemy się, jak dużo każdego roku będziemy musieli płacić za kredyt. W przypadku pożyczek oferowanych przez parabanki, sytuacja jest znacznie łatwiejsza, jako że w grę wchodzą mniejsze kwoty, a koszty stanowi wyłącznie jednorazowa prowizja i oprocentowanie. W związku z tym, klienci liczyć mogą na większą transparentność.

Co wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania mówi na temat pożyczki?

Jeśli chodzi o kredyty bankowe, wskaźnik RRSO może się okazać niezwykle przydatny, a dzięki niemu okazuje się, że niezbyt atrakcyjna oferta staje się dla potencjalnego klienta najkorzystniejsza. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku krótszych pożyczek, w szczególności chwilówek, gdzie okres spłaty wynosi przykładowo 1 miesiąc, a pożyczana suma jest relatywnie niska, a co za tym idzie – prowizja jest relatywnie wysoka. Wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania przyjmuje wówczas niezwykle wysokie wartości przekraczające niekiedy 1000 procent, co okazuje się niezbyt przydatne dla klienta. Co ciekawie RRSO znacząco rośnie razem z krótszym okresem spłaty pożyczki. Biorąc chwilówkę lub kredyt na niewielką kwotą, nie musimy przykładać większej wagi do opisywanego współczynnika.

Jak rozpoznać uczciwą firmę pożyczkową? Zabezpieczamy się od oszustw finansowych!

Dziś zaciągnięcie pożyczki online czy chwilówki w stacjonarnym punkcie obsługi jest dziecinnie proste. Niewiele formalności, decyzja i pieniądze w ciągu 15 minut. Firm oferujących takie usługi również jest cała masa. No właśnie. Jest w czym wybierać, ale jak wybrać, żeby nie zostać oszukanym? Continue reading „Jak rozpoznać uczciwą firmę pożyczkową? Zabezpieczamy się od oszustw finansowych!”

Sposoby na bezpieczne pożyczanie pieniędzy – rodzaje, kwoty, popularność.

Zdarza się niekiedy tak, że zepsutej lodówce towarzyszy zepsuta pralka, wydatki na leczenie zębów zbiegają się z koniecznością zapłaty kolejnej raty ubezpieczenia, a także z wakacyjnym wypoczynkiem. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze, jeśli nasze konto świeci pustkami? Continue reading „Sposoby na bezpieczne pożyczanie pieniędzy – rodzaje, kwoty, popularność.”

Przedłużenie chwilówki, kiedy nie zdążysz ze spłatą w terminie

Wiele osób miewa przejściowe lub cykliczne problemy finansowe. Czasem powodem jest lekkomyślne wydawanie pieniędzy, ale często winne są małe dochody lub nierzetelni pracodawcy. Wtedy z pomocą przychodzą chwilówki, dzięki którym można pożyczyć Continue reading „Przedłużenie chwilówki, kiedy nie zdążysz ze spłatą w terminie”